POŻEGANIE Z MŁODOŚCIĄ?

kryzys wieku średniego blog 1

POŻEGNANIE Z MŁODOŚCIĄ – JAK TO ZNIEŚĆ?

Kryzys połowy życia – oczywiście o nim mowa. Pojawia się pomiędzy 35 a 50 rokiem życia każdego człowieka. Inna, bardziej nowoczesna nazwa tego czasu to przełom połowy życia.
Tym razem jako kobieta doświadczona już pod tym względem, skupię się na płci pięknej.

Jest to jeden z kryzysów rozwojowych. W przeciągu całego bytu na ziemi każdy z nas przechodzi owe kryzysy klika razy. Najwięcej doświadczają ich dzieci, z powodu swojego intensywnego rozwoju.
Badania nad tą dziedziną psychologii prowadził Erickson i dodał bardzo wiele potrzebnej wiedzy.

Ale ten, o którym chcę teraz napisać, szczególnie kieruję do kobiet i bardzo jestem ciekawa jak sobie radzicie z tym, zamierzacie poradzić lub poradziłyście.
Czy naszedł was z nienacka, czy miałyście wątpliwości i inne odczucia z tym związane lub je obecnie przeżywacie, może się nie spodziewałyście a może byłyście przygotowane?

Dorosłość to najdłuższy okres w życiu człowieka – samo to zdanie sygnalizuje nam ważność prolematyki.

Możemy więc przyjrzeć się jednemu z jego etapów.

Odniosę się do badań ale i własnych wniosków. Nie sposób pominąć faktu, iż każda z nas, kobiet madoświadczenia,ma inne odczucia, inaczej widzi, raz pogodzona a za chwilę może mieć watpliwości. Jest to dość indywidualne zdarzenie w życiu każdej kobiety, tym bardziej, że w obecnych czasach możemy sobie pozwolić na dużo więcej niż nasze babacie czy prababcie. Zważywszy chociażby na długość życia, sposoby dbania o siebie oraz możliwośći jakie mamy pod ręką. Osobiście uważam, że i nawet w naszym kraju, dotknietym różnymi społecznym doświadczeniami były kobiety, którym udało się przejść z klasą przez różne zawirowania, wojny i społeczne dziwactwa.

Badania pozwalają się przyjrzeć zmianom jakie nastepują u kobiet w tym czasie i w jaki sposób adoptują się one w nowej, nieco odmienionej dla siebie rzeczywistości. Poruszano różne wartości.

Gdy kryzys się nasila…

Okres przełomu życia to czas wiekich, intensywnych oraz złożonych zmian osobowości. Może on pojawić się w wyniku dokonanego bilansu i oceny pierwszej połowy życia oraz świadomości, że czas który pozostał na dokonanie ważnych życiowych celów jest ograniczony (Oleś 2011)

Perspektywa ograniczonego czasu daje nowe spojrzenie na pełnione role osobiste i zawodowe oraz wzbudza pytanie o ich sens. W efekcie pojawia się pragnienie zmiany, zwrócenie w stronę zaniedbywanych potrzeb i relacji. Często prowadzi do przewartościowania celów i zmian w działaniu (Oleś 2011)

Ważnym jest odpowiedzieć sobie na pewne pytanie, poruszyć w sobie pewne kwestie chociażby z punktu widzenia zawodowego:
czy masz poczucie, że realizujesz w swoim życiu wiele ze swoich pragnień?
czy twoja sytuacja zawodowa pozwala cieszyć ci się życiem?
Czy masz poczucie, że jesteś autorką swojego życia
czy masz wyraźne cele, które akceptujesz i rozumiesz?

W tej kwestii badania wykazały, że najwyższy pozytywny wskaźnik odpowiedzi był oddany przez kobiety, które były w wieku między 40 a 50 lat. Wcześniejsza dorosłość czyli okres od 30 do 40 lat wskazywał, iż dużo czasu poświęconego rodzinie i dzieciom nie wyklarował jeszcze innych priorytetów i poczucia spełaniania samej siebie. W grupie poprzedniej więcej kobiet poczuło, że teraz ma czas dla siebie, że przewartościowuje prawidłowo wiele aspektów swojego życia a ich kariera może nabrać rozpędu.

A jak fizyczność?

Ale życie zawodowe to jedna sprawa.
To z czym przychodzi mierzyć się też współczesnej kobiecie to pogodzenie się ze zmianami jakie zachodzą w wyglądzie fizycznym.

To wzbudza emocje, nieraz i kontrowersje.
Niekóre osoby boją się, że wszystko co najlepsze mają już za sobą, nic nie osiągną i wszystko co najlepsze jest już za nimi. Jednak są wśród nas i takie osoby, kóre twierdzą, że teraz dopiero mogą porządnie wziąć się do działania, za biznesy, spełniać marzenia, które dotychczas trzeba było odkładać, mają poczucie wolności i to, że życie teraz da im to co najlepsze.
Zastanów się czy myślisz o takich rzeczach, że wszystko co najlepsze już za tobą, a młodość przepadła bezpowrotnie i nic się nie da już poradzić, że ciało ma już swoje ograniczenia a uroda gdzieś znikła bez śladu?

Zastanów się nad tym kiedy nachodzą cię takie myśli, czy coś możesz jeszcze zmienić, przewartościować. Kobiety młodsze nie mają aż takiej wizji upływającego czasu, jednak po 45 roku życia może zacząć się wydawać, że jest go coraz mniej.

Pomyśl w jaki sposób możesz zadbać o zdrowie, jak wzmocnić kondycję fizyczną, zadbać o wygląd fizyczny by poczuć się lepiej, stanąc przed lustrem i akceptując siebie być jeszcze zadowoloną.

Bilans życia.

Kolejny aspekt, z którym należy się zmierzyć.
Zastanów się czego żałujesz, ilu szans nie wykorzystałaś, czy poszłać za swoimi marzeniami czy też musiałaś zrezygnować z nich w imię czegoś innego.
beautiful-2405131_1920

Przełom połowy życia można przejść na różne sposoby. Zaprpoonowano kilka opcji.

Zrównoważenie – w przejściu wg badań kobieta jest raczej zadowolona z tego jak wygląda jej życie chociaż nie do końca ma satysfakcję i często widzi je jako przeciętne. Odczucia i zaniepokojnie mijającym czasem jest ale nie aż tak bardzo nasilone.
Takie kobiety mają często wielka potrzebę zmiany.
Nie chcą mocno wracać do przeszłości a częściej skupiają się na tym co mogą jeszcze zrobić i jak bardziej poczuć się spełnionymi.

Kolejny, kryzysowy sposób przechodzenia przełomu połowy życia to silne przeżywanie zmian dotyczących wieku, zmian w fizjologii, starzenia się, braku siły czy energii do działania. Dodatkowo może nasilać się brak zgody na nachodzące zmiany. Może pojawić się pragnienie by pozostać wiecznie młodą, odczucia, wyobrażenie że czas kurczy się nieubłagalnie i nie zdąży się już wiele zrobić i spełnić swoich pragnień i marzeń. Że czas minął i jeśli teraz nic się nie uda to już koniec.
Mogą nasilić się lęki, niezadowolenie co jeszcze dodatkowo pogłębia stan kryzysu i trudniej jest go pozytywnie przejść.

Typ rozwojowy
to osoby, które teraz dopiero czują, że mogą się spełniać, że mijający czas nie musi działać na ich niekorzyść, wręcz przeciwnie. Raczej nie odczuwa lęku przed upływającym czasem a bardziej myśli o tym w jaki spoósb przezyć życie by czuć spełnienie radość i aktywność. To kobiety spójne z sobą, z wiekiem, nie dziwią, że innym też czas leci, akceptują taka sytuację i myślą o tym co jeszcze ciekawgo może je w życiu spotkać, jak przeżyć by szczęście i spełnienie wypełniało najwięcej z możliwych chwil. Takie podejście działa w kierunku otwracia na nowe ścieżki działania oraz szanse rozwoju.

Wszystko to nasuwa wnioski, iż nie ma jednego sposobu, modelu na to w jaki sposób kobiety przechodzą przez przełom połowy życia.
Jest to indywidualne, emocjonalne bardziej lub mniej lecz widoczne, w każdej grupie są potrzeby zmian, potrzeby otworzenia się na kolejny etap by sprawić, nadać sens, przeżyć i podążać do coraz bardziej satysfakcjonującego życia.

Kolejną propozycją jest mianowicie to, iż etap ten może przybrać różne oblicza.
Możemy zadać pytanie co sprawia, że doświadczamy go w taki sposób, jakie czynniki deterninują ten stan, czy można wpłynąć i kiedy najlepiej, w którym czasie najlepiej zainterweniować by skutecznie i jak najszybciej uporać się z pojawiającymi się bolączkami tego czasu?
Czy pomimo przechodzenia go w mocno kryzysowym akcencie można zainterweniować skutecznie i sprawić by stał się mimo wszystko rozwojowy? I czy tego właśnie chcemy?


Bibliografia
Polskie Forum Psychologiczne 2015 – Recenzje i Sprawozdania
Piotr. K. Oleś Polskie Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2011 – Psychologia człowieka dorosłego
E. Kluska i grupa Midlife – raport z badań Jak wspólczesne Polsi przezywają przełom Połowy Życia

Komentarze: