Dwa Światy – Jak Skutecznie Zaprogramować Umysł

Co Mnie Prowadzi?

ZAPROGRAMOWAĆ UMYSŁ – CZYLI JAKIE FIGLE PŁATA NAM MÓZG?


Mózg – niezwykły organ.

Badania nad nim do dziś jeszcze wprawiają w zachwyt jak i niedowierzanie czasem, a jeszcze sporo do odrycia, myślę, przed naukowcami.

Ale nie tym chcę się podzielić.

Często spotykamy się z takim zjawiskiem jakim jest chęć zmiany życia, poprawienie go, pewnych elementów, sfer itd.
Jak więc zadziałać by umiejętnie wyjść ze strefy komfortu, w której tkwi się całe życie?
Ludzie myślą o zmianach, o tym co by chcieli osiągnąć, w marzenich odbieraja nagrody, odnoszą sukcesy, są szczęśliwi itd.

Pamiętaj jednak, że zmiana nie zajdzie od samego myślenia o niej!!

Zmiana może nastapić poprzez trenowanie swojego umysłu, tak jak na siłowni trenujesz mieśnie. W tej sprawie, jeśli będziesz określał cele i skupisz się na treningu, masz wielką szansę by ci się udało.

Szkopuł tkwi w tym, że często umysł nie jest uważany jako część nas, która ma służyć nam, polepszać życie a jako coś co rządzi człowiekiem, życiem, a w każdy pomysł wpuszcza masę wątpliwości. Wtedy właśnie umysł kieruje tobą a nie ty nim.
Przypomnij sobie teraz sytuację gdy wpadasz na jakiś fantastyczny pomysł np. wymarzonej wyprawy. W swoich wyobrażeniach widzisz już to miejsce, czujesz je, cieszysz się nim, postanawiasz świadomie pojechać. Jest fantastycznie!
Za chwilę jednak entuzjazm opada, pojawiają się wątpliwości, przekonania, że lepiej nie….a to za daleko, za długo, za drogo, a po co w ogóle…..i całe bla bla bla.

Jeśli skupiasz się na jakimś niepowodzeniu, ciągle rozważasz skąd i dlaczego, wokół widzisz tylko negatywy, to skupiasz się na trenowaniu umysłu właśnie w taki negatywny sposób. Z czasem zostaje on wyposażony w takie właśnie umiętności i na poziomie emocji zaczyna przyciągać odpowiednie stany. Jeśli twoje przekonania na temat pieniędzy są takie, że trudno jest je zarobić, że wokół tylko czekają jakieś hieny, to umysł zacznie przyciągać takie sytuacje, że nawet jeśli zarobisz to starcisz w jakiś niefortunny sposób te pieniądze.
Zastanów się również skąd pochodzi to przekonanie? Czy jest Twoje?
Może powtarzasz je jak katarynka po kimś nieświadomie?


Czyli sprawa nie jest taka prosta…..

Niby wielu ludzi wie, że myśli są najmocniejszymi falami i można zadziałać tak, że dostanie się to czego się pragnie, mimo to niewiele osób z tego korzysta.

Żyjemy w czasach sporych manipulacji, zadłużeni po uszy, często obarczając los, system, Boga za niepowodzenia. Ludzie często nie mają żadnego wpływu na swoje życie, wydaje im się, że wszystko dzieje się jakoś odgórnie i oni nie mogą nic z tym zrobić. Przybierają postawę ofiary w ten sposób dając umysłowi dojść do głosu, że świat jest niesprawiedliwy, że los nie szczędzi tragedii, kłopotów i że nic nie można z tym zrobić.

Dzień za dniem…..

Zastanów się nad tym w jaki sposób spędzasz swój dzień.

Co dzieje się dookoła ciebie?
Jakimi ludźmi się otaczasz? Na czym skupiasz najwięcej uwagi?
To dość istotne.
Często dzieje się tak, że nie skupiamy się zbyt długo na pracy albo tym co jest rzeczywiście ważne.
W jaki sposób zaczynasz swój dzień?

Wielu ludzi co rusz zagląda na portale społecznościowe, reklamy, podgląda ludzi z pierwszych stron gazet, mediów itd. Ogólnie mnóstwo czasu zostaje zmarnowane na zbędne rzeczy.

Robiąc to systematycznie, zaczynasz widzieć świat oczami takimi właśnie jak jest lansowany, nie mając świadomości, że tak się dzieje. Uznajesz czyjeś wartości za swoje.

Podobają Ci się te same rzeczy, podróże, chcesz mieć taki dom, kanapę itd. Zaczynasz wierzyć w to, że i ty pragniesz właśnie takiego życia.
Nic bardziej mylnego. Możliwe, że część tych rzeczy jest Twoim marzeniem. Większość jednak można wyrzucić.
Ale….. zawsze musi być to ale. Skoro sąsiad ma takie auto, ja nie mogę mieć gorszego, ma takie ciuchy, mieszkanie itd. ja też nie mogę odstawać bo inaczej boli….ale co boli? Emocja!

Co robi większość ludzi? Zasuwa do sklepów, bierze ogromne kredyty i mebluje swoje domy, jedzie w tropiki itd. myśląc, że jakoś to będzie. Właśnie….jak?

Nie ważne czy decyzje są dobre czy nie. Rywalizacja działa i dajesz się wkręcić z powodzeniem w jej machinę. Pomyśl czy jest to świadome? Oczywiście, że nie. Działają Twoje emocje i na nich zostają podjęte owe pomysły.

Zdajesz sobie sprawę, że w każdej sekundzie życia otrzymujemy porcję około 2 biliardów bitów informacji?
Myślałeś kiedyś co z tego wynika? Ile jesteś w stanie z tego wyłapać dla siebie, a konkrteniej twój mózg?
Otóż są to ilości 5do 9 świadomego użytku.

Jak to działa?
Otóż mózg i jego działanie skywa ową bolesną tajemnicę tej sprawy.

Jedna jego część – świadoma – odpowiedzialna za kreatywność, decyzyjność, myślenie i druga to emocjonalność i instynkty.
Sprawa jest dośc prosta.

Otóż każda twoja decyzja nie pochodzi z żadnej świadomości, przemyślenia sytuacji czy wnikliwej analizy!!! choćbyś nie wiem jak się starał i sobie wmawiał.
eq_iceberg
Wszystko co robisz a bynajmniej większa większosć oparta jest na znienawidzonych przez wielu ludzi emocjach, od których najchetniej chcieliby uciec lub są od nich bardzo odcięci.
Cóż za paradoks??
Dotyczy to również sfery finansowej.

Ja się z tym nie zgadzam!!!

I masz do tego prawo. Jak najbardziej. Równie dobrze możesz się nie zgodzić z faktem, że ziemia jest okrągła. Pewnie z lekcji historii pamiętasz jakie oburzenie wywołało to oświadczenie i odkrycie przez Mikołaja Kopernika. Prawie przypłacił to życiem. A fakt okazał się faktem.

Tak samo jest w naszych decyzjach. Zostało wykonanych tyle badań, które jasno to potwierdzają, że nie ma co do tego żadnych złudzeń.

Dwa mózgi

Świadomy i podświadomy.
Świadomie wykorzystujemy około 5 % a reszta to działania podświadome, wyuczone i automatyczne.
Pozwól, że przytoczę ci teraz przykład.
Prowadzisz auto – zakładam, że masz prawo jazdy. Ale to samo można odnieść również np. do gotowania.
Zwróć uwagę gdy wsiądziesz do samochodu, ile razy zastanawiasz się nad tym czyakurat teraz masz zminić bieg czy dać gazu?, jedziesz, jedziesz i o czym myślisz? Czy skupiasz się na drodze, na autach, czy cały czas świadomie uczestniczysz w ruchu? Jeśli jedziesz z kimś i rozmawiacie, twoja uwaga podświadomie skupia się na bezpieczeństwie na drodze a rozmowa toczy się swoim torem. Rozmawiasz o pracy, o dzieciach, może jeszcze o czymś innym.
A zagoniony zawodowym homontem jedziesz, wbijasz nawigację, rozmawiasz przez telefon, popijasz kawę i kolanem podtrzymujesz kierownicę? Wszystko na raz. Sama tak czasem działam.

Gotując robisz dokładnie to samo…chyba, że masz nowy przepis.
Ile razy zdarzyło ci się włożyć kawę do lodówki? To są właśnie te sytuacje. Nawyki, przyzwyczajenia, podświadome działania.

Jak to opanować?

Jedyna możliwość to kontakt z emocjami i podświadomą częścią umysłu. Tam właśnie zostały zakodowane przekonania i mechanizmy oraz wartości jakimi kierujesz się teraz w życiu. Dzialo się to zaraz od Twego poczęcia.
Mózg nie był specjalnie wykształcony. Dopiero intensywnie się rozwijał i łapał wszystko co potrzebne by przetrwać w nowym środowisku.
Często przekonania, system wartości są dziedziczone z pokolenia na pokolenie zupełnie nieświadomie. Oznacza to, że wiedza, którą przyswajałeś na temat życia, świata jaki cię otacza pochodziła od rodzicow, dziadków, osób, które w jakiś sposób kształtowały cię społecznie i miały na to wpływ.
Gorsza wiadomość jest taka, że działo się to wtedy gdy nie miałeś jeszcze wykształconego umysłu krytycznego więc nie było możliwości z niego skorzystać i odnieść się po swojemu do sytuacji.

Teraz, w środku siebie jesteś zbiorem nieświadomych przekonań ludzi, którzy ową prawdę wtłoczyli, w którą sami wierzyli i emocjami, którymi się kierowali.

A każdy człowiek jest unikalny.
Świadomie ma swój system wartości, którymi chciałby się kierować.
Niestety z powodu tego, że podświadomy umysł jest tak silny, że świadomie nie ma z nim szans wygrać, doświadczamy takich a nie innych sytuacji w życiu i często pomimo obiecanek, że już nigdy nie zrobię tego czy tego, przy kolejnej okazji wpadasz w to jak w masło. Przypomnij sobie ile takich obietnic masz już za sobą i czy świadome decyzje, które podjąłeś/aś uchroniły cię przed kolejnymi błędami?

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat jak zarządzać swoimi emocjami, w jaki sposób umiejętnie je rozpoznawać, uczyć się siebie i kontaktować ze swoim wnętrzem by było po Twojej stronie zapisz się do mojego newslettera lub skontaktuj:

Kontakt

Komentarze: